Davetli Konuşmacılar
Prof.Dr. Ayşegül Ataman
Lefke Avrupa Üniversitesi

Gaziantep’te doğdu. Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim/Okul Psikologluğu ve Rehberlik bölümlerinden mezun oldu. 1969 yılında lisansını, 1972 yılında üstün zekâlıların eğitimi alanında yüksek lisansını, 1976 yılında doktorasını üstün zekâlıların eğitimi alanında tamamladı.1983 yılında, üstün zekalıların eğitimi alanında özel eğitim doçenti, 1989 yılında profesör unvanını aldı. Üstün zekalılar, alanında çalışmaları bulunmaktadır. AADANEM adlı Ankara’da bir aile danışma merkezi olan Ataman, Türkiye Zeka Vkfı Yönetim Kurulu üyesi ve TÜZYEKSAV vakfı Mütevelli Heyet Başkan yardımcısı olup halen Lefke Avrupa Üniversite’si Özel Eğitim Öğretmenliği Bölüm Başkanıdır.

Prof. Dr. Uğur Sak
Anadolu Üniversitesi

Anadolu Üniversitesi Üstün Zekâlıların Eğitimi Anabilim Dalı Başkanı, Üstün Yetenekliler Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (ÜYEP) kurucu müdürü ve Türk Üstün Zekâ ve Eğitim Dergisi’nin kurucu editörüdür. Üstün zekalıların eğitimi ve yaratıcılık konularında ulusal ve uluslararası yayın evlerince yayınlanmış Türkçe ve İngilizce makaleleri, kitapları ve kitap bölümleri bulunmaktadır. Son çalışmaları arasında Türkiye’nin ilk yerli zeka ölçeği olan ASİS’i geliştirilmesi de bulunmaktadır. Zekâ, üstün yetenek ve yaratıcı yetenek konularında özgün bilimsel çalışmalar yapmaktadır.

Prof.Dr. Elxan Beylerov

Prof.Dr.Elhan Beylerov 1984 yılında Bakü Devlet Üniversitesi Mekanik – Matematik fakültesini bitirmiştir. Uzmanlık alanı matematik ve matematik öğretmenliği olmuştur. 2003 yılında doktora çalışmasına başlamış ve 2005 yılında iki endeks üzere pedaqoji ve pedaqoji psikoloji doktora derecesi almıştır. 2009 yılında Cumhurbaşkanı yanında Yüksek Attestasiya Komisyonu tarafından doçent ilmi adı verilmiştir. 2008 yılından Bakü Devlet Üniversitesinde prof.dr. derecesi almak için “Üstün zekalı çocukların yaratıcılık potensialinin gelişiminin psikolojik meseleleri” konusunda araştırmalara başlamıştır. 2013 yılında tez savunması yapmış ve Cumhurbaşkanı yanında yüksek attestasiya komisyonu tarafından professör doktor derecesi verilmiştir. 2005 yılından Eğitim Enstütüsunde departman müdürü olmuştur. Azerbaycanda Bakü Devlet üniversitesi, Hazar üniversitesi, Muallimler enstitüsü, Öğretmenlerin hizmet içi Eenstitüsü, Azerbaycan Devlet Pedagoji universitesinde pedagoji ve psikoloji öğretmeni olarak çalışmıştır. 2010-2014 yılında tezlerin savunması konseyinde çalışmış ve 2015 yılından şimdiye kadar Cumhurbaşkanı yanında Yüksek Attestasiya Komisyonunda ilmi adların ve derecelerin verilmesi ekspert konseyi üyesidir. 20 kitap, 80 makalenin yazarı olmuş ve ulusal ve uluslar arası projelerde katkıda bulunmuştur.

Dr. Jitka Fořtíková

Eğitim kariyerine İngilizce öğretmeni olarak başlamıştır. Birkaç yıllık eğitim tecrübesinden sonra Palacky Üniversitesinin (Çek Cumhuriyeti) Pedagoji Fakültesinde doktorasını Eğitim alanında tamamlamıştır. Doktora tezini üstün yetenekliler üzerinde yapmıştır. Doktora çalışması sırasında 3 ülkenin okul iklimi algılarını üstün yetenekli çocukların sayısı bağlamında çalışmıştır. Üstün yetenekliler ile iligli pek çok monograf ve makale yayınlamıştır. Şimdilerde Okul öncesi dönemdeki üstün yetenekli çocuklar ve teknoloji eğitimi alanındaki çalışmalarla uğraşmaktadır. 2005'te Prag'da Özel NGO Üstün Yeteneklilik Merkezini kurmuştur. ECHA'nın eski üyesidir ve ilgili kuruluşun konferansında görev almıştır. Bunun yanı sıra Mensa and NAEYC (The National Association for the Education of Young Children) halen üyedir. Şu anda Lipa Öğrenmede program geliştirme ve hizmetiçi öğretmen yetiştirme ile ilgili eğitim uzmanı olarak çalışmaktadır.

Patrizia Granata

1966 yılında Milano’da doğan Patrizia Granata, Pauda Üniversitesi eğitim ve beşeri bilimler alanlarından mezun olmuştur. "Giacomo Sichirollo" okulunun genel müdürü ve kalite sisteminden sorumlu kişisidir. Pauda Üniversitesinde ders vermenin yanı sıra teknoloji danışmanlığı da yapmaktadır.